Občas má člověk nějaké místo spojené s nepříjemnými lidmi. Já tak mám lehce znechucený náš kostel. Když tam jdu, chodím na kůr, abych na lidi neviděla a měla před očima jen Krista Umučeného/Vítězného nad retabulem. Musím se soustředit přímo pekelně, abych při pohledu na určité osoby neskřípala zuby a věnovala se tomu, čemu při mši mám - Bohu. 

Inu, dnes jsem po cca půl roce zamířila na dětskou. Nevyhýbala jsem se jí záměrně, prostě mi to nikdy nevyšlo - a když vyšlo, šla jsem radši do práce.

Ale dneska... víte, když jsem vešla do kostela a zamířila ke sboru do přední lavice, míjela jsem těch pár jedinců, co dělají život v naší farnosti tím, čím je. Malinkým peklíčkem. Trošku nadneseně řečeno, pochopitelně. 

No, a jak jsem šla kolem nich, chvilku mi to cukalo v čelisti, jak se zubům chtělo skřípat - a pak jsem si řekla, že kostel není místo pro takové věci. A prostě jsem zapnula filtr. A ten filtr mi ty lidi odfiltroval a taky odfiltroval všechno nepěkné, co u nás v farnosti je a co na mě skáče, když přijdu do kostela. Takže jsem neviděla všechny schválnosti, příkoří a ty věci, co mě vytáčí, ale zbylo mi jen všechno to skvělé, co jsem s naší farností prožila. Všechny ty výlety a záchvaty smíchu a zdobení stromečku a ...a řekla jsem si, že by nebylo asi od věci si takový filtr zabudovat do brýlí na stálo.

S nepříjemnými lidmi se nedá nic dělat. Můžete s nimi zkusit vyjít, ale občas to prostě nejde. A na ty je nejlepší prostě vypnout. Jejich odfiltrování (ne okázalá ignorace, to není totéž) vám zajistí, že a) nebudete vytočení, b) v případě jednání s nimi nebudete nijak zahořklí a nepříjemní. Nepříjemní lidé i nepříjmené vzpomínky, které se pojí na nějaké místo, že se mu radši vyhýbáte, což někdy bývá škoda (třeba v případě Denisových sadů), to všechno zmizí, když zapnete filtr.

 

Jsem ráda, že mě to napadlo.

Třeba zase začnu do našeho kostela chodit ráda. I když to tedy v žádném případě neznamená, že mě přestane rozčilovat/rozesmutňovat to, co se tam děje. Jen si to zkrátka nepustím na tělo, když budu zpívat hned vedle svatostánku ke cti a chvále Boží.